B-FIT in the Street 2013 – program spectacole

La început de vacanţă, Bucureştiul îşi deschide porţile pentru unul dintre cele mai îndrăzneţe evenimente în aer liber, promovate cu succes în întreaga lume: B-FIT in the Street

teatru de strada
Les Enjoliveurs

De regulă, când vine vara, scenele trag cortina, artiştii pleacă în turnee, muzeele închid porţile şi, în general, instituţiile de cultură intră în vacanţă. Nu este şi cazul ArCuB – Centrul de Proiecte Culturale al Municipiului Bucureşti, care vă propune, în pragul sezonului estival, o adevărată sărbătoare de lumină, culoare, sunet şi imaginaţie: Festivalul Internaţional de Teatru de Stradă, B-FIT in the Street!.

Aflat la cea de-a V-a ediţie, Festivalul Internaţional de Teatru de Stradă, B-FIT in the Street a devenit deja o frumoasă tradiţie pentru bucureşteni. În agenda Capitalei, evenimentul, ce poartă marca ArCuB, se înscrie printre cele mai aşteptate. Totodată, el introduce Bucureştiul în galeria marilor centre culturale europene.

Timp de patru zile, străzile şi marile pieţe din centrul Capitalei sunt animate de spectacole grandioase, parade pline de culoare, muzică, bună dispoziţie, reprezentaţii unice cu jocuri de lumini, proiecţii şi spectacole pline de suspans, care ţin publicul cu sufletul la gură.

Între 30 mai şi 2 iunie, peste 200 de artişti renumiţi în Europa vor evolua într-o desfăşurare de forţe artistice de anvergură. Principalele spaţii în care publicul se poate întâlni cu noul trend al „spectacolului de cetate” sunt: Piaţa George Enescu, Piaţa Universităţii (zona statuilor) şi intersecţia Lipscani – Carada, din Centrul Istoric al Bucureştiului.

B-FIT in the Street va fi deschis de cea mai importantă trupă românească de profil – Xtreme Project, alături de chitaristul Mirel Cumpănaş – cu un impresionant show de acrobaţie la înălţime, acompaniat de Orchestra Silvestri, condusă de Tiberiu Soare.

Cele mai aşteptate producţii ale ediţiei din acest an sunt cele ale trupelor Compagnie Off (Franţa), Theater Tol (Belgia), Compagnie des Quidams (Franţa) şi Sam Shine (Olanda). Spectacolele lor vor transforma spaţii binecunoscute ale oraşului în peisaje feerice, scăldate în lumini şi culori uimitoare şi vor surprinde prin ineditul viziunilor artistice.

Nu lipsesc din program îndrăgitele spectacole mobile: 8 trupe de prestigiu (instrumentişti, jongleuri, artişti pe catalige şi ingenioşi protagonişti de live mouve’art) vor evolua sâmbătă, 1 iunie, şi duminică, 2 iunie, pe Calea Victoriei, în parade efervescente pe traseul: Piaţa Enescu – Piaţa Universităţii.

30 mai – 2 iunie PROGRAM

JOI 30 Mai 2013

16.00 – 16.45 Clown Band / (Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Piata Universitatii – la Statui

16.00 -16.45 Comic Band / (Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Piata Universitatii – la Statui

16.00 – 17.00 The Butterflies / ( Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Piata Universitatii – la Statui

16.00 –16.45 Diva’s / ( Compania Sam Shine)

Spectacol mobil / Centrul Istoric (Strada Lipscani)

16.00 – 17.00 The Fairies / ( Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Piata Universitatii – la Statui

16.00 – 17.00 Red Ladies / ( Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Piata Universitatii – la Statui

16.00 – 17.00 Giant Dolls / ( Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Piata Universitatii – la Statui

17.00 – 17.45 Deschiderea Oficiala a Festivalului

17.00 – 17.45 Ciuleandra / (Compania XTREME PROJECT & Mirel Cumpanas featuring Orchestra Silvestri dirijor Tiberiu Soare)

Spectacol fix/ Piata Universitatii – la Statui fatada BCR

17:45 – 18:30 Diva’s ( Compania Sam Shine)

Spectacol mobil / Centrul Istoric (Strada Stavropoleos)

18.00 – 18.45 Dinosaurs / ( Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Centrul Istoric – Piata Sf. Anton

19.00 – 19.45 MUF/ ( Compania The Beat Brown Production)

Spectacol fix / Centrul Istoric – Strada Lipscani

19.00 – 19.30 Struzzi / ( Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Centrul Istoric – Piata Sf. Anton

19.00 – 19.45 Clown Band / (Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Centrul Istoric (Lipscani)

20.00 -20.45 Comic Band / (Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Centrul Istoric (Lipscani)

20:30 – 21:15 Fabulous Fish ( Compania Sam Shine)

Spectacol mobil / Centrul Istoric (Strada Lipscani)

21.00 – 21.30 Struzzi / ( Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Centrul Istoric – Piata Sf. Anton

21:30 – 22:30 Reve d’ Herbert ( Compania Des Quidams)

Spectacol mobil / Centrul Istoric (Strada Lipscani – Strada Stavropoleos)

VINERI 31 Mai 2013

16.00 – 16.45 Clown Band / (Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Centrul Istoric (Lipscani cu Carada)

16.00 – 16.45 Fluor Fantastic ( Compania Sam Shine)

Spectacol mobil / Centrul Istoric (Strada Stavropoleos)

16.30 -17.15 Comic Band / (Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Centrul Istoric (Strada Stavropoleos)

17.15 – 18.15 Red Ladies / ( Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Centrul Istoric (Strada Smardan)

17:45 – 18.30 Fluor Fantastic ( Compania Sam Shine)

Spectacol mobil / Centrul Istoric (Strada Lipscani)

18.00 – 19.00 The Butterflies / ( Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Centrul Istoric (Strada Lipscani)

18.00 – 18.45 Dinosaurs / ( Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Centrul Istoric – Piata Sfantul Anton

19.00 – 19.30 Struzzi / ( Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Centrul Istoric – Piata Sf. Anton

19.00 – 19.45 Clown Band / (Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Centrul Istoric (Lipscani)

19.00 – 20.00 The Fairies / ( Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Centrul Istoric (Strada Lipscani)

19.00 – 20.00 Giant Dolls / ( Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Piata Universitatii – la Statui

20.00 – 20.45 MUF/ ( Compania The Beat Brown Production)

Spectacol fix / Centrul Istoric – Strada Lipscani

20.00 -20.45 Comic Band / (Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Centrul Istoric (Lipscani)

20:30 – 21:15 Fabulous Fish (Compania Sam Shine)

Spectacol mobil / Centrul Istoric (Strada Lipscani – Strada Smardan)

21.00 – 21.30 Struzzi / ( Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Centrul Istoric – Piata Sf. Anton

21:30 – 22:30 Reve d’ Herbert ( Compania Des Quidams)

Spectacol mobil / Centrul Istoric (Strada Lipscani – Strada Stavropoleos)

SAMBATA 1 IUNIE 2013

14.00 – 14.30 Los Fotografos / ( Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Parcul Cismigiu

16.00 – 16.30 Los Fotografos / ( Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Parcul Cismigiu

16.00 –16.45 Diva’s (Compania Sam Shine)

Spectacol mobil / Centrul Istoric (Strada Lipscani – Strada Smardan)

17.00 – 17.45 MUF/ ( Compania The Beat Brown Production)

Spectacol fix / Centrul Istoric – Strada Lipscani

17:45 – 18:30 Diva’s (Compania Sam Shine)

Spectacol mobil / Centrul Istoric (Strada Stavropoleos)

18.00 – 18.30 Los Fotografos / ( Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Parcul Cismigiu

18.00 – 18.30 Italian Flag Wavers / (Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Centrul Istoric (Strada Lipscani)

18.00 – 18.45 Dinosaurs / ( Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Parcul Cismigiu

20:30 – 21:15 Fabulous Fish (Compania Sam Shine)

Spectacol mobil / Centrul Istoric (Strada Smardan)

21.30 – 21.50 Paraboles/ (Compania Cie Off)

Spectacol fix / Piata George Enescu

21.50 – 22.20 Giant Dolls / ( Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Parada Calea Victoriei (Piata George Enescu – Piata Universitatii – la Statui)

21.50 – 22.20 Struzzi / ( Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Parada Calea Victoriei (Piata George Enescu – Piata Universitatii – la Statui)

21.50 – 22.20 The Butterflies / ( Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Parada Calea Victoriei (Piata George Enescu – Piata Universitatii – la Statui)

21.50 – 22.20 The Fairies / ( Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Parada Calea Victoriei (Piata George Enescu – Piata Universitatii – la Statui)

21.50 – 22.20 Italian Flag Wavers / (Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Parada Calea Victoriei (Piata George Enescu – Piata Universitatii – la Statui)

22.30 – 23.20 LUCE / (Compania Theater Tol)

Spectacol fix / Piata Universitatii – la Statui

DUMINICA 2 IUNIE 2013

16.00 – 16.45 Fluor Fantastic (Compania Sam Shine)

Spectacol mobil / Centrul Istoric (Strada Stavropoleos)

17.00 – 17.30 Los Fotografos / ( Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Centrul Istoric – Piata Sf. Anton

17.00 – 18.00 The Fairies / ( Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Centrul Istoric (Strada Lipscani)

17.30 – 18.00 Struzzi / ( Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Centrul Istoric – Piata Sf. Anton

17:45 – 18.30 Fluor Fantastic (Compania Sam Shine)

Spectacol mobil / Centrul Istoric (Strada Smardan)

18.00 – 18.30 Italian Flag Wavers / (Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Centrul Istoric (Strada Lipscani)

18.00 – 18.45 Dinosaurs / ( Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Parcul Cismigiu

18.30 – 19.00 Los Fotografos / ( Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Centrul Istoric – Piata Sf. Anton

19.00 – 20.00 The Butterflies / ( Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Centrul Istoric – Piata Sf. Anton

20.00 – 20.30 Struzzi / ( Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Centrul Istoric (Piata Sf. Anton)

20.00 – 20.30 Los Fotografos / ( Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Centrul Istoric – Piata Sf. Anton

20.30 – 21.15 Fabulous Fish (Compania Sam Shine)

Spectacol mobil / Centrul Istoric (Strada Lipscani)

20.30 – 21.30 Italian Flag Wavers / ( Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Piata George Enescu

21.00 – 22.00 Giant Dolls / ( Compania International Show Parade)

Spectacol mobil / Piata Universitatii – la Statui

21.30 – 21.50 Paraboles/ (Compania Cie Off)

Spectacol fix / Piata George Enescu

22.30 – 22.50 Paraboles/ (Compania Cie Off)

Spectacol fix / Piata George Enescu

22.30 – 23.20 LUCE / ( Compania Theater Tol)

Spectacol fix / Piata Universitatii – la Statui

Arata acest articol si prietenilor tai!Sharing is carring!Share on Facebook0Share on Google+2Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0

One thought on “B-FIT in the Street 2013 – program spectacole”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *