Premiile Mondiale Sony pentru Fotografie 2013 – lista scurta

Organizaţia Mondială pentru Fotografie a anuţat lista scurtă pentru categoriile “Professional”, “Open” şi “Youth” în cadrul competiţiei Sony World Photography Awards 2013.

Premiile Mondiale Sony pentru Fotografie 2013
Sony World Photography Awards 2013

Într-un an în care au fost peste 122.000 de înscrieri din 170 de ţări – cel mai mare număr de înscrieri de până acum – juriul a ales o listă scurtă a celor mai bune fotografii care s-au diferenţiat prin calitatea ridicată, originalitate şi aspectul modern. Temele au variat de la fotografii surprinse în timpul conflictului din Siria până la cele din timpul campaniei lui Obama pentru alegerile prezidenţiale; de la un studiu al cinefililor din Kabul până la fotografii bizare ale animalelor.

Reunind cele mai bune fotografii internaţioanle contemporane, lista scurtă oferă o viziune unică a anului 2012 prin ochii unora dintre cei mai talentaţi fotografi, fie aflați la început de drum sau deja cunoscuţi. Dintre cei deja cunoscuţi, participă şi anul acesta: Javier Arcenillas (Spania); Robin Hammond (Noua Zeelandă) şi Paolo Pellegrin (Italia). Printre cei care participă pentru prima dată se numără Ed Kashi (SUA) şi Andrea Gjestvang (Norvegia).

Juriul care a selectat fotografiile pentru categoria „Professional” a fost condus de Catherine Chermayeff, Director pentru Proiecte Speciale la Magnum Photos. Aceasta a declarat: “Au fost trei zile extraordinare în care s-au născut dezbateri aprinse. Cred că noi, membrii juriului, ne-am simţit copleşiţi în acest proces. Sunt încântată să spun că în aceste trei zile, fiecare grup şi-a prezentat cu argumente puternice lista scurtă şi am găsit puncte forte în înscrierile din toate categoriile”.

Astrid Merget, Creative Director al Organizaţiei Mondiale pentru Fotografie, a adăugat: “Organizaţia Mondială pentru Fotografie doreşte să reunească cele mai bune fotografii internaţionale contemporane din lume. Lista scurtă este un indicator clar a ceea ce există pe piaţă, iar noi, ca în fiecare an, dorim să prezentăm această colecţie unei audienţe globale.”

Lucrările fotografilor care se află pe lista scurtă vor fi expuse la Somerset House, Londra, începând cu 26 aprilie şi până pe 12 mai, ca parte a Expoziţiei Sony World Photography Awards 2013. Imaginile vor fi publicate de asemenea în ediţia catalogului Sony World Photography Awards 2013.

Câştigătorii categoriilor “Open” şi “Youth” vor fi anunţaţi pe 19 martie.

Câştigătorii categoriei “Professional” şi Fotograful Anului L’Iris D’Or/ Sony World Photography Awards vor fi anunţaţi la ceremonia ce va avea loc la Londra pe 25 aprilie. Câştigătorul L’Iris D’Or va primi $25.000 şi Fotograful Anului la categoria “Open” va primi $5.000. Toţi câştigătorii, inclusiv cei pe categorii, vor primi cele mai noi echipamente foto de la Sony.

LISTA SCURTĂ

Competiţia “Professional”

Juriu

Preşedinte: Catherine Chermayoff (SUA), Director pentru Proiecte Speciale la Magnum Photos

Membri: Edmund Clark (UK) Fotograf; Tim Paton (UK), Managing Director, Balcony Jump; Francesca Sears (UK), Director, Panos Profile la Panos Pictures şi Monica Suder (Germania) Consultant în fotografie şi trainer
Membri adiţionali: Juana de Aizpuru (Spania), Director al Galeriei Juana de Aizpuru; Chien-Chi Chang (Taiwan) Fotograf Magnum; Brandei Estes (Franţa), Assistant Director, Galerie Nelson Freeman; Macduff Everton (SUA), Fotograf; Caroline Metcalfe (UK), Director de Fotografie, Conde Nast Traveller: Andrew Sanigar (UK), Editor, Thames & Hudson şi Fiona Shields (UK), Editor de Imagine, The Guardian.
Juriul a trebuit să aleagă un număr minim de trei şi maxim 10 fotografii pentru fiecare categorie. Fotografii s-au înregistrat cu trei până la 10 fotografii pe fiecare categorie. A fost necesar ca toate imaginile să fie publicate pentru prima dată sau realizate în 2012. Un câştigător din fiecare categorie va fi ales dintre finalişti şi anunţat pe 25 aprilie 2013.

*Fotografii sunt listaţi alfabetic

Arhitectură
Finalişti
• Fabrice Fouillet, Franţa
• Reinis Hofmanis, Letonia
• Christof Pluemacher, Germania
Lista scurtă
• Dilip Bhatia, India
• Yannic Bartolozzi, Elveţia
• André Ferreira, Brazilia
• Julia Anna Gospodarou, Grecia

Artă & Cultură
Finalişti
• Myriam Meloni, Argentina
• Niccolo Rastrelli, Italia
• Danish Siddiqui, India
Lista scurtă
• Yannick Cormier, Franţa
• Fausto Podavini, Italia
• Daniele Tamagni, Italia

Campanie
Finalişti
• Christian Aslund, Suedia
• Spencer Murphy, UK
• Scout Tufankjian, SUA
Lista scurtă
• Satirat Damampai, Tailanda
• Tomoe Hayakawa, Japonia
• Kelly Hesburn, SUA
• Andreas Meichsner, Germania
• Tine Poppe, Norvegia
• F. Scott Schafer, SUA
• Michael Schnabel, Germania

Fotografie conceptuală
Finalişti
• Edurne Aguinaga, UK
• Florian Ruiz, Franţa
• Roman Pyatkovka, Ucraina
Lista scurtă
• Julia Borissova, Rusia
• Maia Flore, Franţa
• Gail Albert Halana, SUA
• Jenny Magruder, SUA
• Sergey Varaksin, Rusia

Mediul de business
Finalişti
• Manuel Brabo, Spania
• Paolo Pellegrin, Italia
• Ilya Pitalev, Rusia
Lista scurtă
• Fabio Bucciarelli, Italia
• Colin Delfosse, Belgia
• Ed Kashi, SUA
• Andrew Lubimov, Ucraina
• Angelos Tzortzinis, Grecia
• Oliver Weiken, Germania
• Alexander Junior Zemlianichenko, Rusia

Probleme contemporane
Finalişti
• Valerio, Bispuri, Italia
• Samuel James, SUA
• Daesung Lee, Coreea
Lista scurtă
• Javier Arcenillas, Spania
• Adam Dean, UK
• Robin Hammond, Noua Zeelandă
• Justin Jin, Taiwan
• Peter Muller, SUA
• Altaf Qadri, India

Fashion & Beauty
Finalişti
• Thierry Bouët, Franţa
• Alice Pavesi, Italia
• Klaus Thymann, Danemarca
Lista scurtă
• Rory Carnegie, UK
• Rafal Milach, Polonia
• Filippo Mutani, Italia
• Meeghan Ogilvie, Canada
• Dominik Tarabanski, Polonia

Peisaj
Finalişti
• Regis Boileau, Franţa
• Arjen Schmitz, Olanda
• Nenad Slijic, Croaţia
Lista scurtă
• Sandra Herd, Australia
• Fan Li, China
• Bernhard Winkler, Germania
• Kechun Zhang, China

Lifestyle
Finalişti
• Alice Caputo, Italia
• Fausto Podavini, Italia
• Kuni Takahashi, Japonia
Lista scurtă
• Aleksey Myakishev, Rusia
• Mohammad Rakibul Hasan, Bangladeş

Natură & Sălbăticie
Finalişti
• Hudson Garcia, Brazilia
• Ernest Goh, Singapore
• Satoru Kondo, Taiwan
Lista scurtă
• Regis Boileau, Franţa
• Walter Fogel, Germania
• Mehmet Karaca, Turcia
• Jose Ramon Moreno, Spania

Oameni
Finalişti
• Balazs Gardi, Ungaria
• Andrea Gjestvang, Norvegia
• Pete Muller, SUA
Lista scurtă
• Adam Dean, UK
• Ivan Kashinsky, SUA Insulele Minore Îndepărtate
• Jacek Świerczyński, Polonia
• Michela Taeggi, Italia
• Paul Wenham-Clarke, UK
• Lisa Whiltse, SUA

Portret
Finalişti
• Jens Juul, Danemarca
• Kerry Mansfield, SUA
Lista scurtă
• Marcco Ceccaroni, Italia
• Maxim Dondyuk, Ucrain
• Fan Li, China
• Davide Monteleone, Italia
• Agnieszka Rayss, Polonia

Sport
Finalişti
• Isabela Pacini, Germania
• Ryan Pierse & Marianna Massey, Australia
• Adam Pretty, Australia
Lista scurtă
• Fernando Borges, Brazilia
• Michael Löwa, Germanyia
• Yusuke Murata, Japonia
• Alma Photos, Italia
• Vilhelm Stokstad, Suedia
• Rob van Thienen, Belgia
• Robin Utrecht, Olanda

Natură moartă
Finalişti
• Vanessa Colareta, Peru
Lista scurtă
• Rastislav Čambal, Cehia
• Nick Todak, SUA

Călătorie
Finalişti
• Daniel Duart, Spania
• Johannes Heuckeroth, Germania
• Gali Tibbon, Israel
Lista scurtă
• Matteo Butturini, Italia
• Agurtxane Concellon, Norvegia
• Kelly Hesburn, SUA
• Val Proudkii, SUA

Competiţia “Open”

Juriu:

Preşedinte: Damien Demolder (UK), Editor al revistei Amateur Photographer

Membri: Astrid Merget, Creative Director, Organizaţia Mondială pentru Fotografie

Juriul a putut alege până la 10 fotografii pentru lista scurtă pe fiecare categorie, iar fotografii au fost jurizaţi pentru o singură fotografie. A fost necesar ca toate fotografiile să fie realizate în 2012. Câştigătorul pe categorie va fi anunţat pe 19 martie 2013. Câştigătorul din competiţia “Open” va fi anunţat pe 25 aprilie.

Arhitectură
• Martina Biccheri, Italia
• Flavio D’Aquino, Italia
• István Forgács, Ungaria
• Ralph Gräf, Germania
• Paweł Karasiński, Polonia
• Igor Krieg, Germania
• Peter Mysticdidge Plorin, Germania
• Jens Oliver Klaffs, Germania
• Max van Son, Olanda
• Алексей Скрипин, Rusia

Artă şi Cultură
• Mohdfaridzazhar Azhar, Malaezia
• Dibyendu Dey Choudhury, India
• Arup Ghosh, India
• Jessica Hetke, Germania
• Hg Chai Hock, Singapore
• Fahmy Husain, Indonezia
• Anurag Kumar, India
• Chen Long Wen, Malaezia
• Mohammad reza Masoumi, Iran
• Gilbert Yu, Hong Kong

Enhanced
• Gerhard Burger, Germania
• Danny Cohen, Australia
• Michal Giedrojc, Polonia
• Samad Ghorbanzadeh, Iran
• Michel Lagarde, Franţa
• Hiep Nguyen Hoang, Vietnam
• Nina Piatrouskaya, Belarus
• Christine Simpson, Irlanda
• Victoria Panasenko, Ucraina
• Chanhoe Kim, Coreea

Lumină slabă
• Elmar Akhmetov, Kazakhstan
• Tatjana Bachmistova, Lituania
• Slavina Bahchevanova, Bulgaria
• Harry Fisch, Spania
• Yi-Hsien Lee, Taiwan
• Torsten Muehlbacher, Austria
• Manish Patel, UK
• Chris Round, Australia
• Cemil Seyis, Turcia
• Tino Solomon, UK

Natură & Sălbăticie
• Marek Andrzejewski, Polonia
• Roberto Bettacchi, Italia
• Peter Delaney, South Africa
• Frederick van Heerden, Africa de Sud
• Krasimir Matarov, Bulgaria
• John Matzick, SUA
• Hiep Nguyen Hoang, Vietnam
• Petar Sabol, Croaţia
• Ricardo Venerando, Brazilia
• Christian Vizl, Mexic

Panoramă
• Luca Benini, Italia
• Florian Breuer, Africa de Sud
• Jason Hipp, SUA
• Konrad Lenz, Germania
• Fabricio Pretti, UK
• Anatoly Rudakov, Germania
• Michael Schulze, Germania
• Christian Stangl, Austria
• Pawel Uchorczak, Polonia
• Yeow Kwang Yeo, Singapore

Oameni
• Ahmad Al Rikaby, UK
• Ali Asadi, Iran
• Miguel Candela, Spania
• Karolina Grabowska, Polonia
• Paolo Mezzera, Italia
• Reza Nezamdust, Iran
• Louise Porter, SUA
• Roman Shalenkin, Rusia
• Natalia Wiernik, Polonia
• Tadahiko Hisatomi, Japonia

Zâmbet
• Abhijit Dey, India
• Eleri Griffiths, UK
• Madhabendu Hensh, India,
• Huu Hung Truong, Vietnam
• Mac Kwan, China
• Dinh Manh Tai, Vietnam
• Paulo Mittelman, Brazilia
• Sandipan Mukherjee, India
• Nick Riley, UK
• Boguslawa Trela, Polonia

Instantaneu
• Ata Mohammad Adnan, Bangladeş
• Gregory Bogaert, Belgia
• Massimo Ferrero, Italia
• Matías Gálvez, Chile
• Nicola Genchi, Italia
• Tamás Nagy, Ungaria
• Fabian Oefner, Elveţia
• Barbara Roppo, Italia
• Markus Reugels, Germania
• Kazi Riasat Alve, Bangladeş

Călătorie
• Peyman Bordbar, Iran
• Andrey Ermolaev Rusia x 2
• Manny Fajutag, Filipine
• Maciej Grzegorzek, Polonia
• Maciej Makowski, Polonia
• Hajdu Tamas, România
• Nathan Wills, Australia
• Елена Мозговая, Ucraina
• Artem Zhushman, Rusia

Competiţia “Youth”

Deschisă fotografilor sub 20 de ani şi jurizată de Organizaţia Mondială pentru Fotografie.

Cultură
• Biswajit Biswas, Bangladeş
• Ilia Filin, Ungaria
• Achilleas Georgallidis, Grecia
• Abdelrhman Hussein, Egipt
• Yusuf Kadermia, SUA
• Julia Merrick, Australia
• Toby Pickard, UK
• Fyodor Telkov, Rusia x 2
Mediu
• Anders Austrheim, Norvegia
• Henrik Follesø Egeland, Norvegia
• Robert Gifford, UK
• Galina Kapitonova, Rusia
• Lior Kestenberg, Israel
• Ramin Krause, Germania
• Joe Stockdale, UK
• Marin Sušlić, Croaţia
• Michael Wilkie, Australia
Portret
• Marina Abdullaeva, Rusia
• Valida Babayeva, Azerbaijan
• Samantha Bermúdez, Argentina
• Alecsandra Dragoi, România
• Alyona Korolyova, Rusia
• Jonathan Liu, Singapore
• Julia Merrick, Australia
• Diko Risanto, Indonezia
• Berta Vicente, Spania

Arata acest articol si prietenilor tai!Sharing is carring!Share on Facebook0Share on Google+2Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *