Anul trecut s-a numit Road Grand Prix, anul acesta si-a schimbat numele in Road Grad Tour, iar asta nu este tot, au mai fost si alte surprize la acest concurs de ciclism desfasurat pe un traseu in jurul Casei Poporului.

poze Road Grand Tour: Cursa Campionilor  9 august 2015, Bucuresti
Road Grand Tour: Cursa Campionilor – 9 august 2015, Bucuresti

Iar daca doriti sa aflati care au fost surprizele va invit sa cititi mai departe!

Prima surpriza, una chiar mare as putea spune, a fost demonstratia de “virtuozitate” automobilistica realizata de Dragos Dinu cu a lui masina de raliu, Mitsubishi Evo.

Dragos Dinu raliu bucuresti casa poporului
Dragos Dinu la Road GRand Tour
pilotul Dragos Dinu road grand tour bucuresti
Dragos Dinu (d)

Daca am inteles bine, nu toti cei prezenti la concursul de ciclism au apreciat aceste demonstratii realizate in viteza, dar totusi nu cred ca au existat motive reale de ingrijorare avind in vedere ca Dragos Dinu este un pilot cu experienta, iar masina lui este una special pregatita.

A doua supriza a fost schimbarea directiei de mers a concurentilor; daca anul trecut ciclistii au urcat pe Calea 13 Septembrie, anul acesta, au coborit.

poze Road Grand Tour Cursa Campionilor Casa Poporului 9 august 2015 Bucuresti
la vale
coborire Road Grand Tour Cursa Campionilor Casa Poporului 9 august 2015 Bucuresti
coborire

Probabil Alex Ciocan, organizatorul Road Grand Tour, s-a gandit la concurenti, sa-i menajeze, sa nu se forteze prea tare urcind la “deal” prin caldura, desi mie mi s-a parut ca anul trecut a fost chiar mai cald.

dupa urcare

La aceasta Cursa a Campionilor, concurentii au avut de urcat pe bulevardul Natiunilor Unite si “ochiometric”, panta mai accentuata a fost pe strada Izvor, portiunea vecina cu Ministerul Apararii Nationale (MApN) si viitoarea Catedrala a Mantuirii Neamului (daca esti mai curios vezi harta sau si mai bine da o tura cu bicicleta prin zona respectiva; daca nu ai bicicleta, mi se pare ca in in parcul Izvor se afla un centru de inchiriat biciclete).

spre bulevardul Natiunile Unite

Alta diferenta fata de editia de anul trecut a fost modul de desfasurare al cursei, adica nu a mai fost impusa o distanta, ci doar un timp limita de 90 minute. Dupa cele 90 de minute s-a anuntat ultimul tur de circuit.

Casa Poporului
apa

Anul acesta nici televiziunile nu au fost prezente; cel putin eu unul nu am zarit nici una. In schimb am incercat sa filmez (am folosit un aparat foto Nikon P7800, atit pentru video, cit si pentru foto).

sportmaniac.ro

Ocupantii podiumurilor la toate categoriile au primit premii in bani, echipamente sportive si produse din partea unor sponsori.

Experti – fete: Andreea Ionescu, Dumitru Irina, Miriam Stan

Andreea Ionescu, Dumitru Irina, Miriam Stan ciclism poze
Andreea Ionescu, Dumitru Irina, Miriam Stan

Experti – baieti, sub 19 ani: Mihai Babaita, Dima Emil, Dan Mihai Cristian

ciclisti Mihai Babaita, Dima Emil, Dan Mihai Cristian
Mihai Babaita, Dima Emil, Dan Mihai Cristian

Experti – baieti, peste 19 ani: Nechita Andrei, Grosu Eduard-Michae, Barbu Andrei

ciclism ciclisti Nechita Andrei, Grosu Eduard-Michae,  Barbu Andrei
Nechita Andrei, Gosu Eduard-Michae, Barbu Andrei

Amatori – fete, peste 35 ani: Radu Roxana, Ioan Andreea-Corina , Ileana Albu

Radu Roxana, Ioan Andreea-Corina , Ileana Albu road grand tour
Radu Roxana, Ioan Andreea-Corina , Ileana Albu

Amatori – fete, sub 35 ani: Zapodeanu Anca, Serachitopol Monica, Iuga Zora (Daimon Cycling)

Zapodeanu Anca, Serachitopol Monica, Iuga Zora bucuresti concurs ciclism
Zapodeanu Anca, Serachitopol Monica, Iuga Zora

Vezi si: Urban Trail XCC 2015: competitie de mountain bike la Romexpo

Si ultima surpriza a fost prezenta, la aceasta etapa a Road Grand Tour, a campionului national Ironman, Razvan Doica (desigur medalia a fost oferita prietenei lui 🙂 ):

alex ciocan razvan doica bucuresti poze
(s) Alex Ciocan si Razvan Doica (d)

Get Free Blog Post Updates!

Introdu adresa de email pentru a te abona la acest blog și vei primi notificări prin email când vor fi publicate articole noi.

Mai multe poze de la Road Grand Tour – Cursa Campionilor, desfasurata duminica, 9 august 2015, in jurul Parlamentului, pot fi vazute la Galeria Foto

fotostefan

2 thoughts on “Etapa “Cursa Campionilor” la concursul de ciclism Road Grand Tour – Bucuresti 2015”

1. ce distractie pe capul aluai cu masina, cred ca el s-a simtit bine de tot. biciclistii niste hateri:)

2. Mi se pare ca Dragos a luat cu el in masina, pe rind, doi sau trei concurenti de la ciclism, dar probabil vroiau sa mearga mai multi! Chiar si eu as mers 🙂