Super Rally Bucuresti – imagini foto video

După ce anul trecut Mihai Leu a organizat pentru prima oară în România Campionatul Național de Super Rally, o premieră pentru sportul românesc, fostul pugilist a continuat și în 2019 această competiție în București cu un nou traseu mai dificil.

Super Rally Bucuresti fotografii masina curse intreceri sport
Super Rally Bucuresti 2019

Sâmbătă, 26 octombrie 2019, pe șoseaua Kiseleff, zona parcului Herăstrău din Capitală s-a desfășurat a doua ediție a Super Rally București. Harta traseului o puteți vedea în imaginea de mai jos.

poza harta traseu Super Rally Bucuresti 2019 parc herastrau
harta traseu – Super Rally Bucuresti 2019

Probabil acest traseu, care a inclus o buclă în apropiere de Berăria H și pe lângă Hard Rock Cafe, a fost mai dificil decât cel din 2018, deși chiar și acel traseu a pus probleme unor piloți, înregistându-se abandonuri.
La Super Rally București 2019 s-au înscris 42 de piloți (lista completă), iar în finală, aceste imagini foto video, s-au calificat doar 12.

poza cursa raliu Ferrari 458 Challenge pilot Armando Battochi
Armando Battochi – Ferrari 458 Challenge

Mihai Leu nu a mai fost la start cu al său Ferrari 458 Challenge, ci cu un model Citroen C3 R5.

poza Mihai Leu Citroen C3 R5 fotografii super rally bucuresti
Mihai Leu Citroen C3 R5

O surpriză pe lista de înscrieri este cea a francezului F. Jerome, cu un model Formula Renault, dar am înțeles că a avut dificultăți pe traseul întortocheat din zona parcului Herăstrău.

poza formula renault fotografii Super Rally Bucuresti
formula Renault – Super Rally Bucuresti – bulevardul Kiseleff

Imagini din zona paddock-urilor – Super Rally Bucuresti

Printre automobilele de competiție, pe care publicul le-a putut admira pe traseul de concurs, s-a numărat Ferrari 458 Challenge (pilotul Armando Battochi a câștigat locul I la Clasa 3A), Audi R8, Speed Car GT, Mitsubishi Evo, Porsche 911, Dacia 1310 pilotată de Valentin Nemțanu.

Ferrari – Super Rally Bucuresti

La paddock Super Rally București a fost și un incident: o mașină de raliu a prins niște paie, care au loc foc, iar cei prezenți s-au cam panicat și s-au grăbit dezorganizat să stingă acel incendiu.

fotografie incendiu paddock Super Rally Bucuresti poze
incendiu paddock Campionatul National de Super Rally Bucuresti

Fiind martor la un astfel de eveniment, totuși de mică anvergură, care ar fi trebuit să fie rezolvat foarte rapid și fără panică, mă gândeam de ce ne mai mirăm de dezorganizarea celor implicați în salvarea victimelor de la Colectiv.

Citiți și: Sony A9 II aparat foto mirrorless pentru fotografii de sport si fotojurnalisti

Invitatul special al evenimentului a fost fostul campion mondial din WRC, Manfred Stohl, austriacul a fost prezent cu un Ford Fiesta Eletric, pe care l-a împărțit cu Dani Oțil. Stohl nu a concurat însă, onoarea revenindu-i lui Oțil, care a și câștigat Clasa Eletric, devansându-l pe Sorin Ghișoi (VW Golf E).

poza Ford Fiesta Electric super rally bucuresti dani otil
Ford Fiesta Electric – Dani Oțil

Mi s-a părut interesant că cele două mașini electrice înscrise la Super Rally București 2019 făceau un zgomot ca de mașinuțe telecomandate !

fotografie masina curse lucian radut poze super rally bucuresti
Lucian Radut
traseu concurs auto poze sport motor masini
traseu pe soseaua Kiseleff
fotografie masina raliu adi teslovan
Adi Teslovan

Vlad Cosma (Ford Fiesta R5) s-a impus în etapa finală din Campionatul Național de Super Rally București 2019. Acesta a fost urmat pe podium de Costel Cășuneanu (Skoda Fabia R5), care este și noul campion național open la super rally, în timp ce al treilea timp al finalei a fost reușit de Bogdan Marișca.

fotografii sampanie raliu costel casuneanu vlad cosma bogdan marisca
Costel Cășuneanu – Vlad Cosma – Bogdan Marișca
poza castigatori super rally bucuresti costel casuneanu vlad cosma bogdan marisca
premiere Campionatul National de Super Rally 2019

Danny Ungur, actual vicepreședinte al FRAS, a avut o revenire spectaculoasă și s-a impus la Clasa 2B. Pe un Renault Clio, pe care l-a împărțit în București cu Mihai Manole, Ungur a câștigat divizia mașinilor cu două roți metrice și peste 1600 cmc. Acesta l-a depășit la mai puțin de o secundă pe Robert Barabas (Fiat 126 Proto) și pe Adi Teslovan (Citroen DS3 R3).

poza pilot robert barabas danny ungur adrian teslovan super rally bucuresti
Robert Barabas – Danny Ungur vicepresedinte FRAS – Adrian Teslovan

În ceea ce privește topul final pe clase la București, Vlad Cosma s-a impus și la Clasa 1, acolo unde a fost urmat de aceiași Costel Cășuneanu și Bogdan Marișca.

poza dacia 1310 raliu bucuresti parc herastrau
Dacia 1310 Rally

Secvențe de la finala Campionatului Naţional de Super Rally pe șoseaua Kiseleff din București

Calificările pentru Super Rally București 2019 au început la ora 8:30, în timp ce finala etapei a fost programată la ora 15:00. Accesul publicului fiind gratuit de-a lungul zilei. Conform organizatorilor au fost prezenți aproape 10.000 de spectatori.

poza cerculet masina cursa drift parcul herastrau bucuresti
drift
fotografii super rally bucuresti drift parc herastrau hard rock cafe
final Campionatul National de Super Rally 2019

Aceasta a fost finalul în ultima etapă a sezonului 2019 a Campionatului Național de Super Rally. Așteptăm următoarea ediție Super Rally București.